Férové ceny za dodání
Více než 5000 spokojených instalatérů
Odborné vědomosti a webináře
Hotline +420 603 421 991

Kalkulačka nezávislosti

Před nákupem fotovoltaického systému je často třeba ujasnit si pár otázek

  • Jaká kapacita bateriového úložiště je pro mě vhodná?
  • Jaká je optimální velikost fotovoltaického systému?
  • Jaké úrovně soběstačnosti lze dosáhnout?

K zodpovězení těchto otázek stačí už jen 3 kliknutí. Kalkulačka, kterou vyvinula Technická a ekonomická univerzita v Berlíně pro Memodo, odhaduje možný stupeň soběstačnosti a míru vlastní spotřeby pro typický fotovoltaický systém s bateriovým úložištěm na základě roční spotřeby.

 

 

Roční spotřeba energie

Roční spotřeba energie odráží průměrnou spotřebu energie zaznamenanou na konkrétním místě instalace FVE. Fotovoltaický systém bude sloužit nejméně 20 let - je důležité vzít v úvahu i další faktory (zvýšení spotřeby energie v důsledku nákupu nového elektromobilu, instalace klimatizačního systému nebo jiných elektrických spotřebičů).

 

Výkon fotovoltaického systému

Fotovoltaický výkon udává, kolik solární energie mohou vyrobit panely instalované na střeše. Maximální možný výkon systému je omezen stávající plochou střechy. Pro každý kWp (kilowatt peak) je zapotřebí plocha přibližně 6,5 metru čtverečního. Standardní rozměry panelu jsou v současné době přibližně 170 x 100 cm. Díky nejmodernějším technologiím, jako je třeba optimalizátor SolarEdge, lze využít plný potenciál střešních ploch bez ohledu na jejich orientaci, sklon nebo přítomnost stínů.

 

Využitelná kapacita pro ukládání energie

Využitelná kapacita je množství energie, které lze z baterie skutečně odebrat. Akumulační kapacita se často definuje také jako hrubá kapacita. Obecně platí, že systémy pro ukládání energie nelze nikdy zcela vybít. Baterie ztrácí kapacitu v průběhu celého svého životního cyklu, proto se doporučuje předimenzovat baterii až o 20 %.

 

Podíl vlastní spotřeby

Míra vlastní spotřeby udává, kolik energie vyrobené vlastní činností spotřebovala domácnost. Zahrnuje také solární energii, která byla dočasně uložena v systému skladování energie.

 

Stupeň soběstačnosti

Stupeň soběstačnosti popisuje stupeň nezávislosti na síti. Udává procento spotřeby energie, které lze pokrýt obnovitelnou, samostatně vyrobenou energií za rok.

 

Přímá spotřeba

Přímá spotřeba je termín používaný pro označení okamžitě spotřebované solární energie vyrobené vlastními silami, která nebyla uložena. Přímá spotřeba je nejjednodušší a nejrychlejší formou spotřeby solární energie. Mnoho spotřebičů je vypnuto v době, kdy svítí slunce, takže přímá spotřeba není možná. Míra přímé spotřeby 30 % je považována za velmi dobrou. Lze ji zvýšit instalací chytrých spotřebičů a použitím prvků inteligentní domácnosti.

 

Dodávání energie do sítě

Solární energii lze dodávat do veřejné sítě, pokud není okamžitě využita (přímá spotřeba) nebo uložena pro pozdější použití (vlastní spotřeba) v zařízení pro ukládání energie. Prodej do veřejné sítě probíhá dvěmi způsoby, buď za fixní ceny smluvené s distributorem, nebo prodejem za spotové ceny.

 

Čerpání energie ze sítě

Každý provozovatel FVE je samozřejmě vždy 100% chráněn. Pokud by solární systém nevyráběl dostatek energie nebo by bylo úložiště energie prázdné, majitel fotovoltaického systému automaticky obdrží energii z veřejné sítě. Proces je nazýván Odebírání energie ze sítě.

Naposledy prohlíženo