• Najít
  • Memodo Eventy
  • Oznámení
  • Oblíbené
  • Můj účet
  • Nákupní košík

Přehled bateriových systémů

Přehled bateriových systémů  vám pomůže vybrat správné bateriové úložiště pro fotovoltaický systém. Převážně porovnáváme lithium-iontové baterie ve vysokonapěťové (HV) a nízkonapěťové (LV) oblasti. 

V našem přehledu bateriových systémů jsme se zaměřili na systémy a baterie od Pylontech, BYD, Fronius, Kostal, LG Chem, LG Electronics, SMA, SolarEdge, Goodwe a BMZ. Kromě ceny, je v našem přehledu bateriových systémů rozhodující i vybavení a výkon.

Bateriové sety ušité na míru 

S lithium-iontovými řešeními zvýšíte vlastní spotřebu vámi vyrobené solární energie. Přesně pro tento účel sestavilo Memodo předkonfigurované bateriové sety. Obsahují potřebné příslušenství, jako jsou kabely, měření energie (inteligentní měřiče) nebo sadu pro připojení baterie. K dispozici je také odpovídající montážní systém (nosná konstrukce) pro ploché nebo šikmé střechy. Chcete-li ze solárního systému vytěžit maximum, lze solární moduly rozšířit o optimizéry výkonu (SolarEdge Optimizer a SMA Tigo). Chcete-li co nejlépe využít vlastní spotřebu, je vhodné připojit elektrickou čerpací stanici či wallbox pro elektrické auto ne tepelné čerpadlo pro ohřev vody.

Správné solární panely

Kromě bateriových systémů jsou pro solární instalace nezbytné i solární panely. Dle účelu se často rozlišuje mezi vysoce výkonnými panely, projektovými panely, sklo-sklo panely a panely s integrovanými optimizéry. Při výběru solárních panelů jsou velmi důležité funkce jako výkon, účinnost, teplotní koeficient, napětí v otevřeném obvodu, záruční doby, barva rámu, barva spodní vrstvy a nosnost panelu. Nejdůležitější odborné pojmy jsou vysvětleny na naší stránce solárních panelů.

Porovnání bateriových systémů s Memodo

Pro přehled bateriových systémů jsme zohlednili následující funkce produktu: 

  • AC fáze (1-fázové / 3-fázové) 
  • Doporučený výkon (kWp) 
  • DC-Coupling 
  • AC-Coupling 
  • Nouzové napájení
  • Back-up
  • Solární dobíjení
  • Typ článku 
  • Doporučená kapacita baterie (brutto v kWh) 
  • Možnost rozšíření (dodatečné rozšíření baterií) 
  • Nabíjecí a vybíjecí výkon (kW)

Vlastnosti a výhody bateriových systémů

Kromě toho jsme pro vás shrnuli vlastnosti a výhody bateriových systémů (hybridní systém, optimalizátor panelů, snadnou instalaci, online portál). Máte-li jakékoli další dotazy týkající se baterií nebo přehledu bateriových systémů, neváhejte se obrátit na naší technickou podporu. 

Přehled bateriových uložišť 2024
Status: 19.7.2024

Stáhnout Přehled bateriových systémů 2024

Parametry pro porovnání v našem přehledu bateriových systémů

Nízkonapěťové (48V) (LV)

Bateriové systémy v nízkonapěťovém rozsahu mají výstupní napětí 48 voltů. Technologie bateriových systémů nízkého napětí má velmi sofistikovanou a prověřenou technologii. Funguje na standardní úrovni napětí systémové technologie. Výrobci nabízejí rozsáhlý výběr komponentů v kategorii 48 V. Propojení probíhá paralelně a je škálovatelné na vysoké kapacity.

Vysokonapěťové (HV)

Vysokonapěťová technologie je v úložných technologiích relativně novým konceptem. Každý modul baterie má napětí 48 voltů. Ve vysokonapěťovém bateriovém systému je několik baterií s celkovým napětím 200 - 500 V. To se vytváří spojením jednotlivých bateriových modulů do série. Toto vysoké výstupní napětí poskytuje vyšší účinnost, která vyplývá ze snížení ztrát při převodu. Pokud je na vysokonapěťovou baterii napojen hybridní střídač, lze vytvořit velmi účinný bateriový systém.

AC-fáze

V zásadě existují jednofázové a 3fázové střídače. To neplatí jen pro fotovoltaické střídače, ale také pro bateriové střídače. Jednofázové bateriové systémy mohou do domovní sítě dodávat až 3,68 kW. Pro dosažení větších zatížení nebo při požadovaném výkonu větším než 13,8 kW je vyžadován třífázový systém. Pro menší projekty postačují jednofázové bateriové systémy. 

Doporučený výkon (kWp)

Pokud je to možné, tak by bateriové úložiště mělo být přizpůsobeno velikosti fotovoltaického systému (kWp). Díky správnému výběru bateriového systému z hlediska roční spotřeby elektřiny (kWh) a očekávaného ročního výnosu fotovoltaického systému je dána úspornost systému. Ve sloupci Doporučený výkon v přehledu bateriových systémů Memodo jsou uvedeny návrhy pro fotovoltaické systémy ve velikostech 1,5 až 60 kWp.

DC-Coupling

Dalším faktorem pro optimální srovnání bateriových systémů je propojení fotovoltaického systému se zdrojem energie. Při DC-Coupling (direct current = stejnosměrný proud) sdílí generátor a bateriové úložiště jeden střídač, přičemž obě složky jsou, tak řečeno vzájemně propojené. To má tu výhodu, že elektřina vyrobená fotovoltaickým systémem, který proudí k zákazníkům prostřednictvím baterie prochází konverzí DC-AC pouze jednou. 

DC-systémy jsou zvláště vhodné pro nové instalace. Kromě toho je zde omezena maximální velikost fotovoltaického systému pro přímé nabíjení baterie. Hlavní výhodou DC-systémů je to, že je potřeba méně součástí a minimalizuje se práce na instalaci.

AC-Coupling

Varianta AC-Coupling (alternating current = střídavý proud) je ideální pro rozšíření bateriového systému. Na rozdíl od DC-systému má fotovoltaický systém i bateriové úložiště vlastní střídače.

Nouzové napájení

Bateriové systémy s nouzovým připojením mohou napájet zařízení v případě výpadku proudu. V této variantě je připojení obvykle provedeno manuální aktivací integrovaného nouzového napájení. Dostupný výkon je obvykle omezen na jednofázové spotřebiče v domě.

Back-up

V případě výpadku napájení poskytuje Back-up spotřebitelům vlastní napájení z bateriového systému. Přepnutí je automatické přibližně po 5 - 20 sekundách, obvykle přes přepínací zařízení, a vyžaduje další instalační práce. Síť Back-upu lze nastavit v 1 nebo 3 fázích.

Solární dobíjení

Bateriová úložiště s funkcí solárního dobíjení lze v případě nouzového napájení nebo Back-up režimu dobíjet na straně stejnosměrného proudu prostřednictvím fotovoltaického systému. Pokud například dojde k výpadku sítě za slunečného dne, může se baterie díky solárnímu dobíjení dále nabíjet solární energií z fotovoltaického systému. Tuto elektřinu lze v noci používat jako obvykle.

Typ článku

Chemie článků střídače baterií poskytuje infromace o bezpečnosti, trvanlivosti a výkonu nebo také o dopadu zařízení na životní prostředí.

Kapacita

Úložná kapacita [kWh] popisuje maximální množství energie, které lze v baterii uložit. V rezidenční oblasti se skladovací kapacita v současné době pohybuje mezi ca. 3 a 14 kWh. Parametr Užitečná kapacita baterie označuje skutečnou kapacitu nebo také čistou kapacitu. Ta vždy závisí na příslušném limitu vybíjení nebo nabíjení.

Možnost rozšíření

Možnost rozšíření bateriového systému je důležitým parametrem pro flexibilní dodatečné vybavení. Díky integraci elektromobility nebo rozšíření domácnosti o další spotřebitele elektřiny se roční spotřeba může změnit. Proto může být užitečné následné rozšíření bateriového systému. Baterie by zpravidla měla být dovybavena do jednoho roku.

Max. nabíjecí/vybíjecí výkon

Nabíjecí a vybíjecí výkon ukazuje, kolik výkonu můžete z baterie nabít nebo odebrat. Dle toho, na jakého zákazníka chcete pomocí baterie zacílit, by měl být vybrán vhodný úložný systém.

Čekejte prosím, upozornění se načítají...
Oznámení
    Při načítání oznámení došlo k neočekávané chybě.
    Cookies @ Memodo, aby vám návštěva Memodo obzvlášť chutnala.

    Další informace