Přehled wallboxů a nabíjecích stanic
Hledáte wallbox nebo nabíjecí stanici? Náš přehled wallboxů a nabíjecích stanic vám pomůže vybrat ten správný systém. Porovnali jsme wallboxy a nabíjecí stanice od společností EVBox, Hardy Barth, SMA, ABL, Mennekes, Fronius a Keba.
Proč si pořídit wallbox?
Není nic lepšího, než přímé nabíjení elektromobilu 100 % čistou elektřinou z vaší vlastní solární elektrárny. Zásuvky pro domácnost hlavně nejsou určeny pro pravidelné nabíjení a vysoké zatížení. Wallbox je mnohem bezpečnější než běžná zásuvka, protože je výrobci opatřují ochranným zařízením proti chybám stejnosměrného a střídavého proudu. Wallbox zároveň znamená víc nabíjecího výkonu a tím i kratší dobu nabíjení. Wallbox může vytvářet až 22 kW.
Wallbox nebo nabíjecí stanice?
Wallboxy jsou vyrobeny pro soukromé a poloveřejné prostory a lze je jednoduše přišroubovat ke zdi. Nabíjecí výkon je mezi 3,7 kW a 22 kW.
Nabíjecí stanice jsou většinou instalovány ve veřejném nebo poloveřejném prostoru. Jsou vybaveny ochranou proti větru, počasí, a dokonce i proti vandalismu. Součástí vybavení je obvykle také kontrola přístupu a 2 zásuvky typu 2. Takže se dvě auta mohou nabíjet současně. Nabíjecí výkon 22 kW nebo 44 kW je vyšší než u wallboxu.
Následující funkce byly v přehledu wallboxů porovnány
- Nabíjecí port: Zásuvka nebo kabel? Délka kabelu? Kolik nabíjecích bodů?
- Fáze
- Maximální nabíjecí výkon
- Sektor využití
- FI proudový chránič
- Monitoring
- Kontrola přístupu: RFID nebo Klíčový spínač
- Nabíjení z přebytku FV
- Komunikační protokol OCPP
- Připojení Master / Slave
- Výhody / Speciální funkce
Porovnané funkce v přehledu wallboxů a nabíjecích stanic
Nabíjecí port
Každá nabíjecí stanice má nabíjecí zásuvku nebo nabíjecí kabel, oba se zástrčkou typu 2. V závislosti na výrobci jsou kabely dlouhé 4 nebo 7,5 m a jsou k dispozici v hladkém nebo spirálovém provedení. Většina wallboxů má jeden nabíjecí bod, nabíjecí stanice mají 2. Maximální dostupný proud se poté rozdělí mezi dva nabíjecí body.
Fáze
Wallbox lze připojit k domácí elektrické síti 1 nebo 3 fázemi. Wallboxy připojené 3 fázově mají vyšší nabíjecí kapacitu než 1fázové.
Nabíjecí výkon
Maximální nabíjecí výkon wallboxu závisí na počtu fází a jmenovitém proudu. Počítá se takto:
P = fáze × 230 V × jmenovitý proud
Maximální nabíjecí výkon palubní nabíječky v elektromobilu ovlivňuje nabíjecí výkon. Orientuje se vždy dle nejslabšího článku.
Příklad: I při 22 kW wallboxu můžete Tesla Model S nabíjet pouze s nabíjecím výkonem maximálně 16,5 kW; palubní nabíječka neumožňuje více.
Sektor
Nabíjecí stanice může být na veřejném prostoru, v poloveřejném prostoru nebo na soukromém pozemku. Dobíjecí stanice na ulici jsou na veřejném prostranství, poloveřejným prostorem je například parkoviště hotelu nebo parkovací garáž.
Ochrana
Na rozdíl od obyčejné zásuvky nabízí wallbox dodatečnou ochranu. Detekce stejnosměrného poruchového proudu je instalována ve všech námi nabízených wallboxech a v některých nabíjecích stanicích najdete také FI jistič. Pokud ve wallboxu není FI jistič zabudovaný, musí být nainstalován externě, což znamená dodatečné náklady. Spolu s vestavěnou detekcí stejnosměrného poruchového proudu je vyžadován alespoň jeden FI jistič typu A, ale je povolen také typ A EV nebo typ B.
Monitoring
Nabíjecí stanici lze obvykle monitorovat a ovládat pomocí aplikace pro smartphone nebo webového rozhraní. V aplikaci lze například pozastavit proces nabíjení nebo zobrazit maximální nabíjecí výkon.
Kontrola přístupu
Pokud má být nabíjecí stanice přístupná pouze určitým uživatelům je dobré nastavit kontrolní opatření. Nejjednodušší způsob je integrovaný klíčový spínač, pomocí kterého můžete Wallbox zapnout a vypnout klíčem. Tímto klíčovým spínačem můžete ovládat i další funkce některých nástěnných boxů, například režim rychlého nabití nebo ekologický režim. Další možností je kontrola přístupu pomocí systému RFID. Každý uživatel obdrží kartu, pomocí které může aktivovat nabíjecí stanici nebo wallbox. Výhodou oproti klíčovému spínači je, že wallbox může používat více lidí a je vidět kdo si nabil kolik elektřiny.
Nabíjení z přebytku FV
Některé wallboxy a nabíjecí stanice lze pomocí dodatečného ovládání pro správu energie nabíjet solární energíí vyrobenou na vlastní střeše. Elektromobil se nabíjí z přebytečné energie, která nebyla využita v domácnosti.
Komunikační protokol Open Charge Point Protocol (OCPP)
OCPP umožňuje komunikaci mezi nabíjecí stanicí a centrálním systémem nebo backendovým systémem. Tato komunikace je základem pro fakturaci v souladu se zákonem o kalibraci, jelikož data jsou bezpečně odeslána do back-endu. OCPP je nezávislý na dodavatelích systémů, a proto jej lze snadno a univerzálně integrovat.
Připojení Master / Slave
Některé wallboxy a zejména nabíjecí stanice lze zapojit do série, a tedy společně ovládat a kontrolovat. To má tu výhodu, že stačí pouze připojení k back-endu a nabíjecí stanice spolu mohou komunikovat. Inteligentní nabíjecí stanice (Master / Hub) je gateway (branou) do back-endu, všechny ostatní nabíjecí stanice (Satellite / Slave) jsou připojeny k Masteru. Počet wallboxů které takto můžete seřadit závisí na výrobci.